Classifieds Business Directory Jobs Real Estate Autos Legal Notices Forums Subscribe Archives
Today is November 28, 2014
home news sportsfeature opinion happenings society obits techtips

Front Page » May 3, 2011 » Emery Sports » Local Junior High track meet results
Published 1,305 days ago

Local Junior High track meet results


Print PageEmail PageShareGet Reprints

By GARY ARRINGTON
Sports writer

Eighth-grader Ashlynn Allred won three individual events to lead the Lady Cougars of Canyon View Junior High to the win at the Castle Country Junior High track meet last week at Carbon High. Canyon View scored 183.5 points followed by San Rafael at 105, Helper at 75, Mont Harmon at 57.5 and Pinnacle at 3.

Eighth-grader Dillon Wilstead lead the Canyon View boys team to the title by winning two individual events. Canyon View won by scoring 188 points followed by San Rafael at 144, Helper at 57, Pinnacle at 20 and Mont Harmon at 19.

Boy's 800 meter run: Wyatt Howard, Pinnacle first followed by Wyatt Payne, SR, Ryan Cox, SR, Bailey Faimalo, CV, Austin Boren, CV and Mason Fausett, Helper.

Girl's 800 meter run: Suzanna Ohlwiler, MH, first followed by Ashlee Guymon, CV, Michelle Taylor, CV, Kelsie Cox, SR, Raycee Birch, P, Jessica Mason, SR.

Boy's 100 meter hurdles: Dominic Rondinelli, CV, fist followed by Jax Gardner, CV, Justan Potter, CV, Grayson Urrutia, H, Skylar Brimhall, H, Caleb Urrutia, H.

Girl's 100 meter hurdles: Sarah Collard, CV, first followed by Tanner Petersen, SR, Jordan Scoggins, H, Mariah Christiansen, H, Karina Ivory, MH, Paytn Jeffs, CV.

Boy's 100 meter run: Kasey Morris, SR, first followed by Cameron Allred, CV, Dominic Rondinelli, CV, Jared Shakespeare, SR, Bailey Faimalo, CV, Kelton Price, SR.

Girl's 100 meter run: Ashlynn Allred, CV, first followed by Kelsie Cox, SR, Camrey Johnson, SR, Brooklin Ewell, CV, Brianne Akers, CV, Sierra Benson, SR.

Boy's 400 meter run: Max Morley, MH, first followed by Ryan Atwood, H, Cezly Collard, SR, Grayson Urrutia, H, Matt Mecham, CV, Hans Guymon, CV.

Girl's 400 meter run: Katie Reynolds, MH, first followed by Taylor Oliver, H, Camrey Johnson, SR, Michelle Taylor, CV, Ashlynn Allred, CV, Mariah Behling, SR.

Boy's 200 meter run: Cameron Allred, CV, first followed by Kasey Morris, SR, Austin Thorngren, H, Ryan Cano, CV, Bailey Faimalo, CV, Kelton Price, SR.

Girl's 200 meter run: Ashlynn Allred, CV, first followed by Kelsie Cox, SR, Ashton Bell, SR, Katee Martinez, H, Whitney Murdoch, CV, Karina Ivory, MH.

Boy's 1600 meter run: Wyatt Howard, P, first followed by David Bird, CV, Wyatt Payne, SR, Austin Boren, CV, Jacky Byrge, H, McKoy Christiansen, SR.

Girl's 1600 meter run: Ashlee Guymon, CV, first followed by Laryssa Guymon, CV, Sariah Powell, MH, Niki King, MH, Lexy Cox, SR, Nikki Kulow, H.

Boy's high jump: Dillon Wilstead, CV, first followed by Justan Potter, CV, Kelton Price, SR, Bailey Faimalo, CV, Kayden Davis, SR, Russell Elliott, H.

Girl's high jump: Paytn Jeffs, CV, first followed by Ashton Bell, SR, Caitlein Johnson, H, Jordan Scoggins, H, Camrey Johnson, SR, Suzanna Ohlwiler, MH.

Boy's long jump: Bailey Faimalo, CV, Kelton Price, SR, Tyson Roper, SR, Cameron Allred, CV, Dillon Demott, CV, Jared Shakespeare, SR.

Girl's long jump: Ashlynn Allred, CV, first followed by Suzanna Ohlwiler, MH, Paytn Jeffs, CV, Ashton Bell, SR, Kindra Edwards, H, Sarah Collard, CV.

Boy's shot put: Jorgen Allred, SR, first followed by Slayde Childs, CV, Marco Mota, CV, AJ Barnett, H, Kasey Morris, SR, Jesse Collins, H.

Girl's shot put: Anna Jean Akins, H, first followed by Bailey Rasmussen, CV, Kindra Edwards, H, Trisha Greenburg, SR, Jamie Brinkerhoff, CV, Elizabeth Anvik, MH.

Boy's discus: Spencer Fauver, SR, first followed by Cameron Allred, CV, Dominic Rondinelli, CV, Slayde Childs, CV, Hunter Jeffries, SR, Colton Ruden, MH.

Girl's discuss: Bailey Rasmussen, CV, first followed by Kayla Hansen, CV, Ally Sorenson, SR, Jessica Allred, H, Tanya Jones, MH, Brandee Mast, P.

Boy's softball throw: Dillon Wilstead, CV, first followed by Dominic Rondinelli, CV, Cody Riley, H, Evan Swenson, SR, Cammeron Westenskow, SR, Slayde Childs, CV.

Girl's softball throw: Brianne Akers, CV, first followed by Amber Peterson, CV, Taylor Oliver, H, Gentry Noyes SR, Trisha Greenburg, SR, Sarah Collard, CV.

Boy's javelin throw: Hunter Hatch, SR, first followed by Jorgen Allred, SR, Jarred brown, SR, Austin Boren, CV, Chance Thompson, CV, Grayson Urrutia, H.

Girl's javelin: Trisha Greenburg, SR, first followed by Amber Petersen, CV, Taylor Oliver, H, Ellie Kay, CV, Haley Shepard, H, Sara Morley, MH.

Relay winners were in the boy's 4x100: San Rafael, Helper, Canyon View, Mont Harmon. In the girl's 4x100: Canyon View, San Rafael, Helper, Mont Harmon.

In the boy's 4x200 relay: Canyon View, Helper, San Rafael, Mont Harmon.

In the girl's 4x200: Canyon View, Mont Harmon, San Rafael.

Print PageEmail PageShareGet Reprints


Top of Page


 
Emery Sports  
May 3, 2011
Recent Sports
Quick Links
Subscribe via RSS
Related Articles  
Related Stories



Best viewed with Firefox
Get Firefox

© Emery County Progress, 2000-2008. All rights reserved. All material found on this website, unless otherwise specified, is copyright and may not be reproduced without the explicit written permission from the publisher of the Emery County Progress.
Legal Notices & Terms of Use    Privacy Policy    Advertising Info    FAQ    Contact Us
  RSS Feeds    News on Your Site    Staff Information    Submitting Content    About Us
z